Stacje przesyłowe najwyższych napięć

Opis zastosowania

Stacje przesyłowe najwyższych napięć w sieci elektroenergetycznej stanowią podstawę całego krajowego systemu elektroenergetycznego. Zapewnienie niezawodności pracy urządzeń stacji jest sprawą priorytetową. Dotychczasowe podstawowe rozwiązania zasilania awaryjnego DC w węzłach przesyłowych oparte są na bateriach akumulatorów 220V pracujących w układzie równoległym z prostownikami. Zwykle stosowany jest układ z dwoma bateriami. Wielkość systemu, pojemność baterii oraz moc prostownika, uzależniona jest od topologii stacji i może sięgać: pojemności rzędu 1000-1200Ah i mocy prostownika 44 kW. Typowe czasy autonomii dla układów 220 V DC to 5 godzin. Ze względu na technologię wykonania akumulatorów stosuje się baterie akumulatorów:

  • klasyczne z ciekłym elektrolitem dla aplikacji dysponujących odpowiednią infrastrukturą budowlaną oraz obsługą eksploatacyjną 
  • VRLA - przy ograniczonej powierzchni zabudowy systemu zasilania i ograniczonymi możliwościami wentylacji.

Układ baterie + zasilacze współpracuje z rozdzielnicą 2-sekcyjną. Rozdzielnica opomiarowana wraz z lokalizacja doziemień na każdym odpływie. Stacje posiadają także układy zasilania gwarantowanego 230/400V AC w konfiguracji redundantnej w oparciu o zasilacze bezprzerwowe, łącznik statyczny lub układy łączników statycznych. Spotykane moce zasilaczy bezprzerwowych przy konfiguracji wej/wyj: 3f/1f 5-10kW, a przy 3f/3f- 10-20kW. Typowe czasy autonomii dla układów zasilania gwarantowanego to 8 godzin. Dystrybucje energii zapewniają opomiarowane rozdzielnice napięcia gwarantowanego. Stacje posiadają ponadto układy zasilania 48V DC w konfiguracji redundantnej w oparciu o 2 siłownie telekomunikacyjne, 2 baterie akumulatorów 48V DC i 2-sekcyjną opomiarowaną rozdzielnicę 48V DC. Opcją mniej popularną są układy z zastosowaniem dwóch przetwornic DC/DC. Autonomia układów 48V DC zapewniają redundantne baterie 48V DC wykonane w różnych technologiach (klasyczna i VRLA). Czasy autonomii na poziomie 8 godzin. Rozdzielnice 400/230V AC budowane są w topologiach wielosekcyjnych z rozbudowanym układem SZR. W pełnej konfiguracji rozdzielnice obsługują cztery zasilania oraz wejście agregatu. Wszystkie urządzenia aktywne są wyposażone w układy sygnalizacji stykowej i porty komunikacyjne przystosowane do podłączenia do SSiN oraz systemu nadzoru. Także rozdzielnice przystosowane są do opomiarowania i włączenia do SSiN oraz systemu nadzoru/monitoringu. Stacje wyposażane są w układ monitoringu infrastruktury telekomunikacyjnej, oraz w perspektywie, w kompletny system monitorowania potrzeb własnych.

Produkty dedykowane

Classic: OGI, OCSM, GroE, OPzS, Energy Blok VRLA: A600, Absolyte, A400,A400FT,A700, A600, Marathon L/XL, Marathon FT
Zasilacze bezprzerwowe
Łączniki statyczne
Siłownie telekomunikacyjne SDK 80, SDK120, SDC170, SDM380(SDC315)
Przetwornice DC/DC
System zasilania potrzeb własnych ZaWiSZa
Kontroler KSPW ZaWiSZaiP
Usługi


2022-11-29 14:25:29